Jak kosić trawę na terenie osiedli?

Od kilu lat, Wrocław a także i inne miasta, zaczynają coraz częściej wprowadzać trochę mniej radykalne podejście do koszenia trawy. Administracja SM Piast również rozpatruje różne formy podejścia do tego tematu i poszukuje najlepszego rozwiązania dla mieszkańców.
Wiadomo, iż częste “golenie” trawników nie jest najlepsze – oprócz oczywistych kosztów finansowych takiego podejścia istnieją jeszcze inne negatywne skutki:
- Obumieranie traw i strefy wyschniętej gleby – mocno przycięte i zbyt często koszone trawy są mniej odporne na wahania pogodowe, co prowadzi do ich usychania. Zamiast mieć ładny trawnik z równo przyciętą trawą otrzymujemy suchy kawałek ziemi z resztkami pożółkłych roślin.
- Wzrost ilości kurzu i zanieczyszczeń w powietrzu – roślinność a w tym trawy, działają jak naturalne filtry oczyszczając powietrze a ich system korzeniowy zatrzymuje wilgoć i oczyszcza wodę. Czym większa ilość bujnych roślin w naszym otoczeniu, tym lepsza filtracja.
- Podniesiona temperatura otoczenia – krótkie, mocno przycięte trawy łatwiej nagrzewają się i magazynują ciepło, później oddając je do otoczenia.
- Zabijanie owadów zapylających – częste przycinanie trawników powoduje utratę siedlisk i źródeł pożywienia a co za tym idzie śmierć tych niezbędnych stworzeń.
- Drobne rany i zadrapania – psiarze protestują iż przycięta trawa tworzy ostrze, wbijające się w psie łapy kolce.
- Powstawanie kałuż i przeciążenie kanalizacji – krótko przycięte trawniki tracą swoja naturalną właściwość wchłaniania wody i jej magazynowania. W wypadku większych opadów powoduje to niemożność jej wchłonięcia, a co za tym idzie gromadzenie się wody w kałużach lub odprowadzanie jej bezpośrednio do kanalizacji.
- Hałas i spaliny podczas koszenia – oczywista uciążliwość samego procesu koszenia, który potrafi trwać dobrych kilka godzin.
Z drugiej strony przeciwnicy “zarastania” miast oponują twierdząc, że zbyt rzadkie koszenia i wysoka trawa powoduje:
- Alergie i problemy z oddychaniem u osób uczulonych – koszenie traw w odpowiednim momencie – czyli przed kwitnięciem – może zmniejszyć ilość alergenów. Jednak jeśli terminy nie są przestrzegane, efekt jest odwrotny,
- Nieestetyczny wgląd – zarośnięte, zachwaszczone, nierówne – jednym słowem nieestetyczne trawniki, które przecież mają być ozdobą osiedli.
- Ograniczenie widoczności – w przypadku ulic i ciągów komunikacyjnych wysokie trawy, krzewy, czy zarośla mogą przysłaniać widok co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji.
- Ograniczenie przestrzeni – wysoko porośnięta trawa uniemożliwia wyprowadzanie psów, wystawienie leżaków czy też jakikolwiek inny wypoczynek na terenach zielonych.
- Siedlisko niebezpiecznych dla ludzi owadów – kleszcze, osy, komary – mają gdzie się rozwijać i i skąd atakować.
Dlatego też, aby poznać i móc wziąć pod uwagę opinie mieszkańców proponujemy ankietę na temat sposobu koszenia jaki powinien być stosowany na terenach spółdzielni:
- Pełne koszenie trawników wg zapotrzebowania.
- Ograniczone koszenie – koszenie 3-4 razy roku z zachowaniem wysokości źdźbła 10 cm.
- Koszenie wybiórcze – koszenie wzdłuż ciągów komunikacyjnych na szerokość 1-1.5m, i w miejscach przeznaczonych do rekreacji wedle potrzeby oraz koszenie pozostałych miejsc 1-2 razy w roku.
- Pozostawienie traw bez dozoru i koszenie tylko 1-2 w roku.
ANKIETA <KOSZENIE TRAWY NA OSIEDLU>
POLECANE LINKI:
Jak kosić trawę na miarę wyzwań XXI wieku?
Jak schłodzić miasto?