SM Piast Budżet obywatelski
Wrocławski Budżet obywatelski
Budżet Obywatelski to znany na całym świecie sposób realizowania przeróżnych inwestycji. W zależności od założeń BO może miej różne cele. Wrocławski BO za główny cel stawia sobie aktywizację mieszkańców Wrocławia przy działalności pro społecznej na rzecz lokalny inicjatyw. W tym celu, z wrocławskich funduszy miejskich, została wydzielona część pieniędzy, które zostaną wydane zgodnie z życzeniem mieszkańców na realizację zgłoszonych wcześniej projektów. O tym które projekty zostają zrealizowane decydują sami mieszkańcy po przez głosowanie.
WBO – Wrocławski Budżet Obywatelski swoją historię rozpoczął w roku 2013 a dzięki ciekawym i trafionym realizacjom zainteresowanie tą formą zarządzania miejskim pieniędzmi rośnie z roku na rok.
Po co WBO ?
Głównym celem dla Urzędu Miasta przy realizacji WBO jest aktywizacja mieszkańców Wrocławia oraz realizacja zgodnie z ich wolą i pomysłami jak najlepiej służących lokalnej społeczności projektów. W zamierzeniach ma to prowadzić do aktywizacji tak aby mocniej zarysowywały się postawy prospołeczne i obywatelskie a ludzie odczuwali większą motywację do dbania o zamieszkiwaną okolicę, za sprzęt i wyposażenie.
Jednakże dla ludzi ważne są konkrety, które zobaczą na swoich osiedlach, ulicach, parkach czy też w pobliżu domów.
Jak działa Wrocławski Budżet Obywatelski
Co roku WBO prowadzony jest na bardzo podobnych zasadach – zmieniają się tylko drobne elementy. Najważniejsze punkty prowadzące od pomysłu do realizacji inwestycji w ramach WBO:
Określenie kwoty przeznaczonej na budżet w danym roku.
Co roku UM Wrocławia określa jak kwota zostanie zagospodarowana w ramach WBO. Na rok 2022 jest to 30 milionów złotych gdzie 21 milionów będzie przeznaczone na realizację projektów międzyosiedlowych a 9 milionów na projekty osiedlowe.
Przyjmowanie zgłoszeń projektów do WBO.
Każdy mieszkaniec Wrocławia może zgłosić projekt do realizacji – najważniejsze warunki przyjęcia projektu to aby był to projekt przydatny dla mieszkańców, ogólnodostępny dla wszystkich, no i aby był zgodny z prawem.
Głosowanie.
Decyzja o tym jakie projekty zostaną zrealizowane zostaje podjęta na podstawie głosowania – każdy mieszkaniec Wrocławia może głosować na dwa projekty – jeden osiedlowy i jeden ponadosiedlowy. Głosować można elektronicznie po przez stronę www lub w punktach konsultacyjnych.
Realizacja projektów
Decyzja o tym jakie projekt zostanie zrealizowany jest podejmowana na podstawie głosowania a które projekty zostaną zrealizowane zależy od wykorzystania na poszczególne projekty zaplanowanego budżetu.
Szczegóły i dokładniejsze informacje można znaleźć
- https://www.wroclaw.pl/rozmawia/wroclawski-budzet-obywatelski